LaRosa's MVP Nominate LaRosa's next MVP of the Week
Congratulations to the 2018 Hall of Fame Inductees! Click to read more about the newest class
Niraj Komatineni - LAROSA'S MVP FEATURED ATHLETE
Niraj Komatineni Download PDF

NAME: Niraj Komatineni
SCHOOL: Mason High School
SPORT(S): Tennis
GRADUATING YEAR: 2019
GREATEST ACHIEVEMENT: Captain of state championship team
BIRTHDATE: 4-18-2001
HEIGHT/WEIGHT: 5'11"-150 lbs.
RESIDENCE: Mason
PARENTS: Venkat Komatineni and Mona Bhatia
BIGGEST INFLUENCE: "My dad."
FUTURE GOAL: Work on Wall Street

Mason senior Niraj Komatineni is the 2019 premier high school tennis player in the state of Ohio.

Niraj won the Ohio State Div. I singles' tennis championship and also helped lead the Comets' men's team to its second straight Ohio state team title. He led the team to an undefeated 9-0 record in GMC play, winning a third straight conference team title.

Entering his senior season, Niraj, a four-year varsity starter, had already compiled an impressive prep varsity record with 64 wins and 16 losses. His junior year, Niraj was 27-2 and led the Mason Comets to an over all Ohio state team championship and finished as the top-ranked team in Cincinnati. Individually in singles, he finished as 2018 GMC, sectional and district champion and the Ohio Div. I runner-up.

Niraj has earned numerous tennis honors, including being named GMC Player of the Year three straight years. He has also been named Greater Cincinnati Tennis Coaches' Player of the Year and 1st team all-Ohio Last November, Niraj was the Boys' 18U national runner-up in singles at the USTA National Indoor Championships in Kansas City.

A super student who is active in community service, Niraj will play tennis collegiately at Brown University. His favorite athlete and most-like-to-meet is Roger Federer, favorite entertainer is Post Malone, favorite book is I Am Number 4, favorite movie is Avengers.



COACH'S QUOTE – "Niraj Komatineni is everything that a coach would want in a high school tennis player. He's motivated, talented, hard-working and a great leader."
— Mike Reid, Tennis Coach



LAROSA'S 2018-2019 MVPs
Sydney Larson

NAME: Sydney Larson
WINNER ANNOUNCED: June 11
SCHOOL: Lakota East High School
SPORT(S): Softball
GRADUATING YEAR: 2019

CLICK TO READ THE FULL STORY

Ben Bayless

NAME: Ben Bayless
WINNER ANNOUNCED: June 4
SCHOOL: Indian Hill High School
SPORT(S): Track-Cross Country
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: State champ, team MVP

CLICK TO READ THE FULL STORY

Natalie Pope

NAME: Natalie Pope
WINNER ANNOUNCED: May 28
SCHOOL: St. Henry High School
SPORT(S): Track & Field
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: State champ, team MVP

CLICK TO READ THE FULL STORY

Logan Castleman

NAME: Logan Castleman
WINNER ANNOUNCED: May 21
SCHOOL: Beechwood High School
SPORT(S): Baseball-Football
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Five Ky. state championships

CLICK TO READ THE FULL STORY

Sam Bush

NAME: Samantha Bush
WINNER ANNOUNCED: May 14
SCHOOL: Turpin High School
SPORT(S): Baseball
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Set records in Cross Country & Track

CLICK TO READ THE FULL STORY

J.P. Sponseller

NAME: J.P. Sponseller
WINNER ANNOUNCED: May 7
SCHOOL: Mason High School
SPORT(S): Baseball
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Winning regional championship

CLICK TO READ THE FULL STORY

Courtney Hurst

NAME: Courtney Hurst
WINNER ANNOUNCED: April 30
SCHOOL: Conner High School
SPORT(S): Basketball
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Helping team achieve #1 ranking

CLICK TO READ THE FULL STORY

Jack Coldiron

NAME: Jack Coldiron
WINNER ANNOUNCED: April 23
SCHOOL: Covington Catholic High School
SPORT(S): Baseball-Football
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Winning 2017 Football 5A state title

CLICK TO READ THE FULL STORY

Summer Secrist

NAME: Summer Secrist
WINNER ANNOUNCED: April 16
SCHOOL: Scott High School
SPORT(S): Basketball-Volleyball-Track
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Making 1st team all-region

CLICK TO READ THE FULL STORY

Kennedi Myles

NAME: Dieonte Miles
WINNER ANNOUNCED: April 9
SCHOOL: Walton-Verona High School
SPORT(S): Basketball
GRADUATING YEAR: 2019

CLICK TO READ THE FULL STORY

Kennedi Myles

NAME: Kennedi Myles
WINNER ANNOUNCED: April 2
SCHOOL: Walnut Hills High School
SPORT(S): Basketball
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Scholarship to Miami U.

CLICK TO READ THE FULL STORY

Miles McBride

NAME: Miles McBride
WINNER ANNOUNCED: March 26
SCHOOL: Moeller High School
SPORT(S): Basketball
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Winning state championship

CLICK TO READ THE FULL STORY

Gabbie Marshall

NAME: Gabbie Marshall
WINNER ANNOUNCED: March 19
SCHOOL: Mt. Notre Dame
SPORT(S): Basketball
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Signing to play at Iowa; winning state championship

CLICK TO READ THE FULL STORY

Chris'seon Stringer

NAME: Chris'seon Stringer
WINNER ANNOUNCED: March 12
SCHOOL: Taft High School
SPORT(S): Basketball-Football
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Signing with U. of Toledo

CLICK TO READ THE FULL STORY

Jake Foster

NAME: Jake Foster
WINNER ANNOUNCED: February 25
SCHOOL: Sycamore High School
SPORT(S): Swimming
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Representing Team USA at 2018 Junior Pan Pacific Championships in Fiji.

CLICK TO READ THE FULL STORY

Sky Thomas

NAME: Sky Thomas
WINNER ANNOUNCED: February 19
SCHOOL: Wyoming High School
SPORT(S): Basketball
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Multiple scholarship offers; performing a spoken word at school assembly

CLICK TO READ THE FULL STORY

Lauren Schwartz

NAME: Lauren Schwartz
WINNER ANNOUNCED: February 5
SCHOOL: Ryle High School
SPORT(S): Basketball-Soccer
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Div. I college basketball at Rice University

CLICK TO READ THE FULL STORY

Joseph Hocker

NAME: Joseph Hocker
WINNER ANNOUNCED: January 29
SCHOOL: Deer Park High School
SPORT(S): Basketball-Football
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Div. I scholarship for football

CLICK TO READ THE FULL STORY

Sammie Puisis

NAME: Sammie Puisis
WINNER ANNOUNCED: January 22
SCHOOL: Mason High School
SPORT(S): Basketball-Volleyball
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Signing to play at Florida State

CLICK TO READ THE FULL STORY

Reid Jolly

NAME: Reid Jolly
WINNER ANNOUNCED: January 15
SCHOOL: Campbell County High School
SPORT(S): Basketball-Football
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Ky. state tournament at Rupp Arena; winning first-ever Ky. Sweet 16 game

CLICK TO READ THE FULL STORY

Zoie Barth

NAME: Zoie Barth
WINNER ANNOUNCED: January 1
SCHOOL: Wyoming High School
SPORT(S): Basketball-Football
GRADUATING YEAR: 2019

CLICK TO READ THE FULL STORY

Joey Edmonds

NAME: Joey Edmonds
WINNER ANNOUNCED: January 1
SCHOOL: Wyoming High School
SPORT(S): Basketball-Football
GRADUATING YEAR: 2019

CLICK TO READ THE FULL STORY

Cora Dupre

NAME: Cora Dupre
WINNER ANNOUNCED: December 26
SCHOOL: La Salle High School
SPORT(S): Swimming
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Summer national title in 100 backstroke

CLICK TO READ THE FULL STORY

Lucas Byrd

NAME: Lucas Byrd
WINNER ANNOUNCED: December 18
SCHOOL: La Salle High School
SPORT(S): Wrestling
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: 2017 Cadet World Team member

CLICK TO READ THE FULL STORY

Jowon Briggs

NAME: Jowon Briggs
WINNER ANNOUNCED: December 4
SCHOOL: Walnut Hills High School
SPORT(S): Football-Track & Field
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: "Yet to come."

CLICK TO READ THE FULL STORY

Anna Podojil

NAME: Anna Podojil
WINNER ANNOUNCED: November 27
SCHOOL: Indian Hill High School
SPORT(S): Soccer-Track
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Mission Trip to Africa

CLICK TO READ THE FULL STORY

DeAnte Smith-Moore

NAME: DeAnte Smith-Moore
WINNER ANNOUNCED: November 20
SCHOOL: Colerain High School
SPORT(S): Football
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Two-time Skyline Showdown MVP

CLICK TO READ THE FULL STORY

Maddie Pittman

NAME: Maddie Pittman
WINNER ANNOUNCED: November 13
SCHOOL: Harrison High School
SPORT(S): Soccer
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Single-season scoring record for SWOC & School

CLICK TO READ THE FULL STORY

Brennan Callow

NAME: Brennan Callow
WINNER ANNOUNCED: November 6
SCHOOL: Seven Hills School
SPORT(S): Soccer
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: USYS National Championship Best XI

CLICK TO READ THE FULL STORY

Rielyn Hamilton

NAME: Rielyn Hamilton
WINNER ANNOUNCED: October 30
SCHOOL: Boone County High School
SPORT(S): Soccer
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Committing to U. of Akron & breaking career goal record at Boone.

CLICK TO READ THE FULL STORY

Zeke Correll

NAME: Zeke Correll
WINNER ANNOUNCED: October 23
SCHOOL: Anderson High School
SPORT(S): Football
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: U.S. Army All-American Game

CLICK TO READ THE FULL STORY

Maggie Huber

NAME: Maggie Huber
WINNER ANNOUNCED: October 16
SCHOOL: Ursuline Academy
SPORT(S): Volleyball
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: 2017 State Champs

CLICK TO READ THE FULL STORY

Casey McGinness

NAME: Casey McGinness
WINNER ANNOUNCED: October 9
SCHOOL: Covington Catholic High School
SPORT(S): Football-Baseball
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: "Going undefeated & winning CovCath's 7th football state title."

CLICK TO READ THE FULL STORY

Riley Bahr

NAME: Riley Bahr
WINNER ANNOUNCED: October 2
SCHOOL: Wyoming High School
SPORT(S): Cross Country-Track
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: All-Ohio Top 25 State Finisher

CLICK TO READ THE FULL STORY

Erick All

NAME: Erick All
WINNER ANNOUNCED: September 25
SCHOOL: Fairfield High School
SPORT(S): Football
GRADUATING YEAR: 2019

CLICK TO READ THE FULL STORY

Maria Tobergte

NAME: Maria Tobergte
WINNER ANNOUNCED: September 18
SCHOOL: St. Henry High School
SPORT(S): Volleyball, Bowling
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: 9th Region Player of the Year

CLICK TO READ THE FULL STORY

Pierson Rogers

NAME: Pierson Rogers
WINNER ANNOUNCED: September 11
SCHOOL: Wyoming High School
SPORT(S): Football-Basketball
GRADUATING YEAR: 2019

CLICK TO READ THE FULL STORY

Marie Plitt

NAME: Marie Plitt
WINNER ANNOUNCED: September 4
SCHOOL: Loveland High School
SPORT(S): Volleyball
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Scholarship to Ball State University

CLICK TO READ THE FULL STORY

Zach Carpenter

NAME: Zach Carpenter
WINNER ANNOUNCED: August 28
SCHOOL: Moeller High School
SPORT(S): Football
GRADUATING YEAR: 2019
ACCOMPLISHMENTS: Anthony Munoz Offensive Lineman of the Year

CLICK TO READ THE FULL STORY